اهداف استفاده از میلگرد در بتن

میلگرد GFRP

اهداف استفاده از میلگرد در بتن

اهداف استفاده از میلگرد در بتن 450 253 ادمین

میلگرد نام مشترکی برای میله‌های تقویتی است که از آن برای تقویت بتن استفاده می‌شود. آرماتور از آلیاژها و درجه‌های مختلفی از فولاد ساخته شده است و با شیارهای روی آن به‌گونه‌ای تولیدشده که بتنی که روی میله‌ها ریخته می‌شود به‌راحتی بتواند به آن‌ها بچسبد. این نوع مصالح از جنس فولاد ضدزنگ هستند و در برابر زنگ‌زدگی مقاومت می‌کنند.

میلگرد چیست؟

میلگرد نام مشترکی برای میله‌های تقویتی است که از آن برای تقویت بتن استفاده می‌شود. آرماتور از آلیاژها و درجه‌های مختلفی از فولاد ساخته شده است. شیارهایی که روی هر آرماتور قرار دارد به‌گونه‌ای طراحی شده است که بتن بتواند به‌راحتی روی آرماتور بچسبد. این نوع مصالح از جنس فولاد ضدزنگ هستند و در برابر زنگ‌زدگی مقاومت می‌کنند. از آرماتورهای فولادی اغلب در ساخت ساختمان‌ها و در راه‌های بتنی استفاده می‌شود.

میلگرد

میلگرد

مقاومت کششی میلگرد

مقاومت فشاری بتن بسیار قوی است و تحت فشار بسیار خوب عمل می‌کند اما هنگامی‌که تحت تنش‌های کششی قرار می‌گیرد، می‌تواند گسیخته شود. به عنوان مثال، اگر یک تیر بتنی که فقط در دو انتها تکیه‌گاه دارد تحت بارگذاری قرار بگیرد، وسط آن در معرض تنش‌های کششی قرار خواهد گرفت. با تقویت بتن با میله‌های تقویت‌شده فولادی یا میلگرد می‌توان این تنش‌ها را خنثی کرد. آرماتور تنش‌های کششی را جذب می‌کند و از این طریق مانع از ترک‌خوردگی یا شکستن بتن می‌شود.

کاهش ضخامت دال بتنی از دیگر مزایای استفاده از میلگرد در بتن

میلگرد همچنین می‌تواند ضخامت بتنی را که بر روی سطوحی مانند مسیرهای رانندگی یا کف گاراژ ریخته می‌شود را کاهش دهد. بسیاری از مخلوط‌های مختلف مانند خاکستر و سنگ‌دانه برای تولید بتن به سیمان اضافه‌شده و هر دو آن‌ها ضخامت دال بتنی را زیادتر می‌کنند. در هنگام استفاده از آرماتور در بتن، میله‌های فولادی استحکام خود را به مخلوط اضافه کرده و امکان استفاده از دال باریک‌تر بتنی را فراهم می‌آورند.

استفاده از میلگرد در دال بتنی

استفاده از میلگرد در دال بتنی

از دیگر فواید استفاده از میلگرد

اضافه کردن میلگرد به بتن فواید زیادی دارد. آرماتور قبل از ریختن بتن به‌راحتی قابل‌نصب است. به دلیل خاصیت شکننده بودن بتن، این نوع مصالح به کاهش ترک‌خوردگی و شکست در بتن کمک می‌کنند. آرماتورها قدرت بتن را در برابر کشش افزایش می‌دهند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های بهره‌برداری از سازه‌ها می‌شوند زیرا عمر دال بتنی، بلوک‌ها یا ساختمان را طولانی‌تر خواهند نمود.

دلایل استفاده از میلگرد چیست؟

گذشت زمان بتن را دچار شکستگی خواهد نمود. علاوه بر این، باید این نکته را خاطرنشان کرد که میلگرد مورداستفاده در بتن، از جنس فولاد ضدزنگ، استحکام لازم را برای جلوگیری از شکستگی بتن فراهم می‌کند. این مقاومت با جذب و توزیع تنش‌های کششی که در هنگام انبساط بتن و یا به دلیل تغییرات آب و هوایی در هنگام بتن‌ریزی ایجادشده، فراهم می‌شود. همچنین به این طریق، آرماتور به حمایت از سازه بتنی کمک می‌کند.

انواع میلگرد چیست؟

انواع اصلی میلگردهای فولادی مورداستفاده در ساخت‌و‌ساز به شرح زیر است:

  • آرماتور فولادی ساده

سطح آرماتور فولادی ساده به شکل مسطح و گرد است. این نوع آرماتورها در اندازه‌های مختلف از ۶ میلی‌متر تا ۵۰ میلی‌متر موجود می‌باشند.

میله فولادی ساده

میله فولادی ساده

  • آرماتور فولادی تغییر شکل یافته

آرماتورهای فولادی تغییر شکل یافته دارای آج، برآمدگی و تورفتگی در سطح میله هستند که این مزیت، مشکل اصلی آرماتورهای ساده را به دلیل لغزندگی در آن‌ها کاهش می‌دهد. همچنین در آرماتورهای فولادی تغییر شکل یافته، اتصال خوبی بین بتن و آرماتور حاصل می‌شود.

در زیر انواع دیگر میلگردها بیان شده است:

  • آرماتور اروپایی

آرماتور اروپایی از منگنز ساخته شده است که باعث می‌شود آن‌ها به‌راحتی بتوانند خم شوند. همچنین این نوع مصالح برای استفاده در مناطقی که مستعد شرایط جوی شدید یا اثرات زمین‌شناسی مانند زلزله، طوفان یا گردباد هستند، مناسب نیستند. هزینه این نوع آرماتورها کم است.

میلگرد اروپایی

میلگرد اروپایی

  • آرماتور فولادی ساخته شده از کربن

این آرماتور از فلز کربن ساخته شده است و به دلیل رنگ کربن معمولاً به عنوان Black Bar شناخته می‌شود. نقطه‌ضعف اصلی این آرماتور این است که دچار خوردگی می‌شود و این امر بر روی بتن و سازه اثر منفی می‌گذارد.

  • آرماتور با روکش اپوکسی

آرماتور با روکش اپوکسی از مقاومت کششی یکسانی مانند دیگر آرماتورها برخوردار هست اما مقاومت در برابر خوردگی آن ۷۰ تا ۱۷۰۰ برابر از بقیه آرماتورها بیشتر است.

آرماتور با روکش اپوکسی

آرماتور با روکش اپوکسی

  • آرماتور گالوانیزه

مقاومت در برابر خوردگی آرماتور گالوانیزه چهل برابر میلگرد سیاه است. در نتیجه، استفاده از آن بهتر از استفاده از آرماتور با روکش اپوکسی است. عیب این نوع مصالح این است که قیمت میلگرد گالوانیزه گران‌تر از آرماتور با روکش اپوکسی است.

میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه

  • آرماتور (GFRP)

GFRP از فیبر کربن ساخته شده است. این نوع آرماتور از آنجا که از فیبر ساخته شده، نمی‌تواند خم شود. در برابر خوردگی بسیار مقاوم بوده و در مقایسه با دیگر آرماتورها مقرون‌به‌صرفه می‌باشد.

میلگرد GFRP

میلگرد GFRP

  • آرماتور فولادی ضدزنگ

آرماتور از جنس فولاد ضدزنگ گران‌ترین آرماتور تقویت‌کننده در دسترس است. قیمت میلگرد ضدزنگ بیشتر از آرماتور با روکش اپوکسی است، می‌توان قیمت آن را هشت برابر قیمت آرماتور با روکش اپوکسی دانست. همچنین بهترین آرماتور در دسترس برای اکثر پروژه‌ها می‌باشد.

میلگرد ضدزنگ

میلگرد ضدزنگ

در بالا با انواع آرماتورهای فولادی آشنا شدید، برای کسب اطلاع بیشتر در مورد این محصولات به سایت https://espadanahan.com مراجعه نمایید.

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555