روش‌های تولید ورق

روش‌های تولید ورق

روش‌های تولید ورق 640 360 ادمین

ورق یکی از محصولات فلزی در عرصه ساخت‌وساز است که به دو شیوه نورد سرد و گرم تولید می‌شود. در روش نورد گرم مواد اولیه سازنده‌ی این نوع مصالح به وسیله‌ی درجه حرارت بالا ذوب می‌شوند. در این روش به دلیل حرارت بالا رنگ این نوع مصالح تیره می‌شود و همین دلیل کافی است که نام آن را ورق سیاه بگذارند.

تولید ورق با استفاده از روش نورد گرم

ورق یکی از محصولات فلزی در عرصه ساخت‌وساز است که به دو شیوه نورد سرد و گرم تولید می‌شود. در روش نورد گرم مواد اولیه سازنده‌ی این نوع مصالح به وسیله‌ی درجه حرارت بالا ذوب می‌شوند. در این روش به دلیل حرارت بالا رنگ این نوع مصالح تیره می‌شود و همین دلیل کافی است که نام آن را ورق سیاه بگذارند. از این مصالح فولادی ساخته‌شده از روش نورد گرم در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • استفاده از این نوع مصالح در ساختمان‌سازی
 • استفاده در خودروسازی
 • استفاده در تانکر سازی
 • به منظور ساخت مخازن خاص
 • استفاده در کشتی‌سازی
 • استفاده در صنایع سنگین فلزی

ورق فولادی ساخته‌شده با روش نورد سرد

ورق فولادی ساخته‌شده با روش نورد سرد برخلاف روش نورد گرم، در دمای پایین و با ضخامت کمتر تولید می‌شود. فولاد نورد سرد تولید‌شده توسط شرکت ما، یک فولاد کم‌کربن با روش نورد سرد است که با استفاده از باز پخت دسته‌ای، عبور غلتک روی سطح آن، میزان کردن تنش کششی برای تشکیل سطوح افقی و استفاده از روغن محافظ به منظور افزایش عمر آن، تولید می‌شود. این محصولات طبق درخواست مشتری برای برنامه‌های مختلف، متناسب با استانداردهای ملی و بین‌المللی تولید می‌شوند. برای کسب اطلاع بیشتر به سایت https://espadanahan.com مراجعه نمایید.

ورق تولیدشده با استفاده از روش نورد سرد

ورق تولیدشده با استفاده از روش نورد سرد

ورق‌های داغ در مقابل ورق‌های سرد

همان‌طور که در بالا نیز بیان شد دو روش برای تولید ورق وجود دارد، نورد گرم و نورد سرد. در مورد فولادهای ساختمانی، در روش نورد سرد ضخامت تا ۳ میلی‌متر افزایش می‌یابد. از یک مقداری به بعد، ورق‌ها و صفحات به منظور مقرون‌به‌صرفه شدن، گرم می‌شوند.

اگرچه استفاده از فرآیند نورد گرم دوباره از ضخامت ۳ میلی‌متر به بعد برای فولادهای ضدزنگ شروع می‌شود اما از روش نورد سرد برای تمام این قطعات فولادی تا ۶ میلی‌متر نیز می‌توان استفاده کرد.

برای اهداف مهندسی، تفکیک این دو روش مهم است. برای کاربردهای که نیاز به دقت کافی دارند، فولادهای تولیدشده با روش نورد سرد ترجیح داده می‌شوند زیرا کنترل بیشتری در ابعاد نهایی داریم. این امر به این دلیل است که در فولادهای نورد گرم، بعد از سرد شدن، فولاد کمی کوچک می‌شود و ممکن است شکل کمی تغییر پیدا کند.

فرآیند تشکیل ورق فلزی

چندین روش برای ساخت این قطعات فلزی وجود دارد اینکه ما کدام‌یک از این روش‌ها را انتخاب کنیم به نتیجه موردنیاز بستگی دارد؛ اما بسیاری از این روش‌ها به نظر می‌رسد نتیجه‌ای مشابه داشته باشد یا با یکدیگر مطابقت کنند. این روش‌ها به شرح زیر است:

 • خمش قطعات فلزی

خمش فرآیندی است که در آن می‌توان این نوع مصالح فلزی را با اعمال تنش‌های خمشی به شکل موردنظر خم ساخت. این خمش قطعات فلزی را به تغییر شکل پلاستیک می‌رساند و مانع می‌شود که فلز دوباره شکل قبلی خود را بازیابد.

قطعاتی که سطح آن لبه‌دار و یا موج‌دار شده نیز با خم شدن به وجود می‌آیند. متداول‌ترین شکل خمش، خمش V است.

خمش ورق فلزی

 • پیچش قطعات فلزی

پیچش، یک فرایند تشکیل یک حلقه دایره‌ای در لبه این قطعات فلزی است تا آن‌ها را در برابر آسیب‌های ناشی از حمل‌ونقل نادرست، ایمن‌تر سازد.

بین لبه پیچ‌خورده و یک لبه به شکل اشک درآمده تفاوت وجود دارد. در پیچش، لبه اولیه به شکل دایره می‌پیچد درحالی‌که در لبه به شکل اشک، لبه اولیه هنوز در معرض خطر است.

پیچش لبه ورق فلزی

 • Decambering قطعات فلزی

Decambering فرایند از بین بردن خمیدگی ورق فلزی است. در این فرآیند قطعات فلزی به‌خصوص در قسمت‌های نواری شکل آن، خم افقی هنگام صاف شدن در ورق‌ها ایجاد می‌شود.

در decambering، این خم افقی با صاف کردن لبه‌ها برداشته می‌شود. این نیرو روی یک لبه تغییر شکل یافته و نه بر روی سطح آن اعمال می‌شود تا آن را به شکل مستقیم فشار دهد. معمولاً این روش در بخش‌های با طول محدود انجام می‌شود.

 • طراحی عمیق قطعات

طراحی عمیق یک فرآیند تشکیل ورق است که در آن شکل این نوع مصالح، در چند مرحله، با استفاده از یک سری قالب، به شکل دلخواه تغییر می‌یابد. تنها در صورتی که عمق شکل تشکیل‌شده از قطر اصلی ورق فراتر رود، طراحی عمیق در نظر گرفته می‌شود. با استفاده از این فرآیند، یک قطعه فلزی به اشکال مختلف مانند مخزن سوخت، سینک و قطعات خودرو تبدیل می‌شود. طراحی عمیق بیشتر برای تولید دسته‌های بزرگ استفاده می‌شود.

طراحی عمیق ورق فلزی

قیمت ورق

عوامل زیادی بر قیمت ورق‌های فولادی تأثیرگذار است در زیر به برخی از این عوامل می‌پردازیم:

 • ضخامت قطعه
 • نوع آن
 • ابعاد قطعه
 • میزان تقاضا
 • نوسانات ارزی
 • تأثیر بازار جهانی
 • هزینه حمل‌ونقل
 • دخالت برخی از سودجویان واسطه‌گر

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555