مزایا و کاربرد فراوان استفاده از ورق فلزی در ساخت ‌و ‌ساز

ورق فولادی

مزایا و کاربرد فراوان استفاده از ورق فلزی در ساخت ‌و ‌ساز

مزایا و کاربرد فراوان استفاده از ورق فلزی در ساخت ‌و ‌ساز 896 504 ادمین

کاربرد ورق فلزی چیست؟

ورق فلزی یکی از متنوع‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که تقریباً در هر صنعتی قابل‌تصور است از قبیل صنعت معدن، ساخت‌و‌ساز، صنعت هوانوردی، صنعت کشاورزی، تهیه غذا، رستوران‌ها، کشتی‌رانی، تولیدات پزشکی و حمل‌و‌نقل؛ اما قطعات فلزی فقط در موقعیت‌های صنعتی مورداستفاده قرار نمی‌گیرند، ما در بسیاری از کاربردهای خانگی نیز از آن‌ها استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال، در طراحی داخلی خانه از این نوع قطعات فلزی استفاده می‌شود. با این حال، استفاده از این قطعات فلزی (شامل فولاد ضدزنگ، فولاد سخت، فولاد نرم و آلومینیوم) مزایای بسیاری برای مهندسان و پیمانکاران فراهم کرده است. با ما همراه باشید تا در ادامه نگاهی به برخی از این مزیت‌ها بیندازیم:

ورق فولادی

ورق فولادی

مزایای استفاده از ورق فلزی

 • ورق فلزی از یک نسبت وزن کم به ضخامت برخوردار است و این بدان معنی است که حمل‌و‌نقل و کار با آن نیز بسیار آسان است.
 • این نوع قطعات فلزی بسیار قوی و بادوام هستند و از آن‌ها به عنوان ماده‌ با استحکام بالا برای کاربردهای متنوع از قبیل محیط‌های کشاورزی، محیط‌های پررفت‌وآمد و محیط‌های با شرایط دمایی شدید، استفاده می‌شود.
 • ورق فلزی قابل‌انعطاف است، به این معنی که تقریباً می‌تواند هر نوع شکلی بگیرد. همچنین این نوع مصالح می‌توانند برش پیدا کنند، خم شوند و یا تقریباً به هر شکلی درآیند. همچنین این نوع مصالح به سازندگان این قطعات اجازه می‌دهد تا به مشتریان خود راه‌حل‌های بسیار تخصصی و طرح‌های سفارشی ارائه دهند.
 • این قطعات فلزی را می‌توان به‌آسانی تعمیر ساخت.
 • هزینه نسبتاً پایین، آن‌هم در موقعیت‌ طراحی یک‌طرفه و در شرایطی که مقادیر زیادی برای تولید انبوه وجود داشته است، یک مزیت می‌باشد.

پیشرفت‌های فناوری در تجهیزات مورداستفاده برای برش و تشکیل این قطعات فلزی نیز منجر به استفاده بیشتر از این مصالح در کاربردهای مختلف شده است. به عنوان مثال، کنترل عددی رایانه‌ای یا ماشین‌کاری CNC که شامل استفاده از رایانه‌ها برای کنترل ماشین‌آلات است، دقت بسیار بیشتری را نسبت به ماشین‌کاری دستی به ما می‌دهد. سازندگان این قطعات فلزی اکنون می‌توانند اشکال پیچیده، حتی مکرر، دقیق، سریع و مقرون‌به‌صرفه را تولید کنند.

ماشین‌آلات تولید ورق

مقایسه‌ی ورق و صفحات فولادی نورد شده گرم و سرد

ورق و صفحه فولادی نورد شده گرم دارای سطحی ناهموارتر نسبت به نوع نورد سرد است. هنگامی‌که این قطعات گالوانیزه می‌شوند، به طور مرتب در مواردی استفاده می‌شوند که نیاز به مقاومت در برابر خوردگی دارند. ورق و صفحات فولادی با استحکام بالا و بسیار فرم پذیر، به‌آسانی قابل سوراخ کردن هستند و جوش داده می‌شوند.

در فرآیند نورد گرم از شمش‌های بزرگ و کاهش غلتک‌های بزرگ استفاده می‌شود که نه‌تنها باعث افزایش راندمان تولیدشده، بلکه شرایط را برای افزایش سرعت نورد و دستیابی به یک روند مداوم نورد و خودکار فراهم می‌کند. برخی از مزایای دیگر مرتبط با تولید ورق و صفحه فولادی تولیدشده با نورد گرم شامل موارد زیر است:

 • افزایش انعطاف‌پذیری
 • کاربردهای بی‌شمار
 • ارزان‌تر بودن روش نورد گرم نسبت به روش نورد سرد
 • نرخ بالای تولید

ورق فولادی نورد شده سرد در اصل فولاد نورد شده گرم است که فرآیندهای بیشتری برای افزایش مقاومت و نسبت مقاومت به وزن به آن اضافه شده است. به طور کلی، این قطعات فولادی نورد شده سرد می‌توانند طاقت بالاتری نسبت به روش نورد گرم در هنگام استفاده از ماشین‌آلات و یا دیگر روش‌های ساخت، داشته باشند و سطح کلی بهتری را فراهم کنند.

در نورد سرد، این قطعات فولادی در دمای اتاق (پس از نورد گرم) خنک شده و سپس سخت می‌شوند. اگرچه “فولاد نورد شده سرد ” نوع خاصی از فولاد است اما این اصطلاح اغلب برای انواع مصالح فولادی کربن دار استفاده می‌شود.

ورق نورد شده سرد

کاربرد ورق و صفحات فولادی

از ورق و صفحات فولادی بادوام و سازگار برای طیف عظیمی از محصولات و سازه‌ها می‌توان استفاده کرد. کاربردهای معمول برای این قطعات فولادی شامل موارد زیر است:

 • ساخت‌وساز ساختمان
 • خودروسازی و حمل‌ونقل
 • کانتینرهای حمل‌ونقل
 • سقف سازی
 • در ساخت لوازم‌خانگی
 • تجهیزات سنگین

در جدول زیر شما می‌توانید قیمت برخی از ورق‌های سیاه St52 را مشاهده نمایید:

ضخامت ورق (mm) قیمت (ریال)
۲۰ ۱۹۲۰۰۰
۳۰ ۱۹۲۰۰۰
۲۵ ۱۹۵۰۰۰
۳۵ ۱۹۲۰۰۰
۴۰ ۱۹۵۰۰۰

ما در سایت https://espadanahan.com انواع ورق‌ها و صفحات فولادی را به دو روش نورد سرد و گرم و در طیف گسترده‌ای از طول، عرض، آلیاژ و مشخصات دیگر برای برطرف سازی نیازهای شما پیشنهاد می‌کنیم. برای آگاهی بیشتر در مورد قیمت سایر ورق‌های فولادی، شما می‌توانید به سایت فوق مراجعه نمایید.

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555