چرا از تیرآهن در ساخت سازه‌های فلزی استفاده می‌شود

انتخاب تیرآهن ایده آل برای هر سازه

چرا از تیرآهن در ساخت سازه‌های فلزی استفاده می‌شود

چرا از تیرآهن در ساخت سازه‌های فلزی استفاده می‌شود 1000 666 سلیمی

تیرآهن چیست؟

تیرآهن که به آن تیر I، تیر H، تیر گسترده، تیر W، تیر جهانی و تیرچه فولادی نورد شده نیز می‌گویند، طراحی و ساختار آن باعث شده که بتواند بارهای زیادی را تحمل کند. مهندسان از تیرهای I به طور گسترده در ساخت‌و‌ساز سازه‌های فولادی استفاده می‌کنند و به وسیله‌ی آن‌ها، ستون‌ها و تیرهای با طول، اندازه و مشخصات مختلف ایجاد می‌کنند. شناخت کلی تیر I یک ضرورت اساسی برای هر مهندس عمران یا هر کارگر ساختمانی است.

تیرآهن

 

شکل و ساختار تیرآهن

تیرآهن شامل دو صفحه افقی است که به عنوان بال شناخته می‌شود و هر دو بال هم به یک جزء عمودی یا جان متصل شده است. شکل بال و جان روی‌هم یک مقطع عرضی “I” یا “H” ایجاد می‌کند. لازم است ذکر شود که بیشتر تیرهای I از فولاد سازه‌ای ساخته‌شده‌اند اما برخی از آن‌ها از آلومینیوم نیز ساخته می‌شوند. این نوع مصالح از جنس فولاد سازه‌ای کربن دار و فولاد سازه‌ای با آلیاژ کم و مقاومت بالا، دارای کاربردهای مختلفی مانند ساخت قاب، پل‌ها و سایر اهداف کلی سازه‌ای هستند.

تیرآهن در انواع مختلفی از نظر وزن، ارتفاع مقطع، عرض بال، ضخامت جان و سایر مشخصات دیگر ساخته‌شده و برای مقاصد مختلفی از آن استفاده می‌شود. سازندگان با توجه به نیاز ساختمان، اندازه تیرهای I را انتخاب می‌کنند. یک سازنده ساختمان باید فاکتورهای زیادی را در انتخاب ابعاد تیرآهن در نظر بگیرد، از جمله:

  • انحراف

یک مهندس سازه ضخامت جان تیر I را به منظور به حداقل رساندن تغییر شکل آن انتخاب می‌کند.

  • ارتعاش

برای جلوگیری از لرزش در ساختمان، یک جرم و سختی خاص برای تیر I انتخاب می‌شود.

  • خمش

مقاومت مقطع عرضی تیر I باید با تنش تسلیم آن تطبیق پیدا کند.

  • کمانش

اندازه بال‌ها به منظور جلوگیری از کمانش موضعی، جانبی یا پیچشی انتخاب می‌شود.

  • کشش

مهندسان، یک تیرآهن را با ضخامت جان مشخص به‌گونه‌ای انتخاب می‌کنند که تحت تنش کششی دچار گسیختگی و کمانش نشود یا به شکل موج درنیاید.

تعیین ابعاد تیرآهن

تعیین ابعاد تیرآهن

 

طراحی تیر I باعث می‌شود که به‌جای کمانش تحت تنش بالا، در آن خمش اتفاق بیافتد. برای رسیدن به این هدف، بیشتر مصالح در تیر I در مناطقی هستند که در امتداد تارهای محوری قرار می‌گیرد و این مکانی است که بیشترین تنش‌ها را تجربه می‌کند. یک تیرآهن زمانی دارای مقطعی ایده آل است که سطح مقطع آن حداقل باشد. همچنین با وجود اینکه تیرآهن هنوز باید شکل دلخواه خود را حفظ کند، کمترین مقدار مصالح موردنیاز نیز باید در طراحی آن مصرف شود.

انتخاب تیرآهن ایده آل برای هر سازه

انتخاب تیرآهن ایده آل برای هر سازه

 

موارد استفاده از تیرآهن

از تیرآهن در صنعت ساخت‌و‌ساز سازه‌های فولادی در موارد مختلفی استفاده می‌شود. از آن‌ها غالباً به عنوان خرپاهای پشتیبانی‌کننده در مناطق بحرانی یا به عنوان قاب اصلی در ساختمان‌های فولادی استفاده می‌شود. تیرآهن، استحکام یک سازه را با استحکام و پشتیبانی بی‌نظیر خود تضمین می‌کند. قدرت عظیم تیرهای I نیاز به سازه‌های پشتیبانی متعدد را کاهش داده است و باعث صرفه‌جویی در وقت، هزینه و یا پایدار ساختن سازه می‌شود. تطبیق‌پذیری و قابلیت اطمینان تیرهای I آن‌ها را به یک منبع مطلوب برای هر سازنده ساختمان فولادی تبدیل ساخته است.

تیرهای I به دلیل قابلیت عملکرد بالایی که دارند، انتخاب مناسبی برای ساخت سازه‌های فلزی هستند. شکل تیرهای I باعث می‌شود که آن‌ها برای خمش یک‌طرفه به موازات جان بسیار عالی باشند. بال‌های افقی در برابر حرکت خمشی مقاومت کرده، درحالی‌که جان در مقابل تنش برشی مقاومت می‌کند.

همچنین تیرآهن می‌تواند انواع مختلفی از بارها و تنش‌های برشی را بدون کمانش تحمل کند. همچنین این نوع مصالح فولادی مقرون‌به‌صرفه هستند زیرا شکل “I” یک طرح اقتصادی است که از فولاد اضافی در ساخت آن استفاده نمی‌شود. عملکرد همه‌کاره تیرآهن همان چیزی است که نام دیگر، تیر جهانی یا UB را به آن می‌دهد.

استفاده از تیرآهن در ساخت سازه‌های فولادی

استفاده از تیرآهن در ساخت سازه‌های فولادی

اگر بخواهیم یک پروژه ساختمانی را خیلی سریع به اتمام برسانیم و این پروژه کارآمد و مقرون‌به‌صرفه باشد باید به دنبال استفاده از تیرآهن باشیم. ساخت تیرهای فولادی باکیفیت نیازمند تجربه، دانش، سخت‌کوشی و ابزارهای تخصصی زیادی است.

لیست قیمت تیرآهن

عوامل زیادی بر قیمت تیرآهن تأثیرگذار است که ما در سایت https://espadanahan.com به برخی از این عوامل تأثیرگذار اشاره کرده‌ایم. در جدول زیر شما می‌توانید برخی از قیمت‌های این پروفیل ساختمانی را مشاهده نمایید.

سایز تیر I طول (متر) وزن هر شاخه‌ی تیر I (کیلوگرم) تعداد مشخص‌شده برای هر بسته قیمت (ریال)
۱۴ ۱۲ ۱۵۵ ۳۶ ۲۵۶۰۰۰۰۰
۱۶ ۱۲ ۱۹۰ ۳۰ ۲۶۱۰۰۰۰۰
۱۸ ۱۲ ۲۲۶ ۲۴ ۳۱۱۰۰۰۰۰
۲۰ ۱۲ ۲۶۹ ۱۸ ۴۶۶۰۰۰۰۰
۲۴ ۱۲ ۳۶۹ ۱۴ ۴۸۱۰۰۰۰۰
۲۷ ۱۲ ۴۳۴ ۱۲ ۷۸۱۰۰۰۰۰

 

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555