کاربردهای مختلف تیرآهن

کاربردهای مختلف تیرآهن

کاربردهای مختلف تیرآهن 800 441 سلیمی

افزایش کیفیت فولاد ساختمانی باعث استفاده از این نوع متریال در ساخت قطعات ساختمانی زیادی شده است که یکی از این قطعات تیرآهن است. استفاده از این نوع مصالح در صنعت ساخت و ساز ما کاربردهای زیادی داشته است. این نوع پروفیل‌های ساختمانی در اندازه و اشکال گسترده‌ای وارد بازار می‌شود. بسته به عوامل و شرایط مختلف می‌توان هرکدام از این اشکال و اندازه‌های مختلف را برای پروژه ساختمانی خود انتخاب کرد.

کاربردهای مختلف تیرآهن به شکل H و I چیست؟

افزایش کیفیت فولاد ساختمانی باعث استفاده از این نوع متریال در ساخت قطعات ساختمانی زیادی شده است که یکی از این قطعات تیرآهن است. استفاده از این نوع مصالح در صنعت ساخت و ساز ما کاربردهای زیادی داشته است. این نوع پروفیل‌های ساختمانی در اندازه و اشکال گسترده‌ای وارد بازار می‌شود. بسته به عوامل و شرایط مختلف می‌توان هرکدام از این اشکال و اندازه‌های مختلف را برای پروژه ساختمانی خود انتخاب کرد. در زیر کاربردهای مختلف دو نوع پروفیل فولادی H و I در پروژه‌های مختلف بیان شده است:

  • استفاده از تیر H برای سکو
  • استفاده از تیر H در ساخت پل‌ها
  • استفاده از تیر I برای ساختمان‌های تجاری معمولی
  • استفاده از تیر I برای پروژه‌های ساختمانی با وزن سبک
  • استفاده از تیر H برای ساخت کشتی و لنگرگاه

تیر I

 

تیرآهن یک اصل اساسی در هر پروژه ساختمانی فولادی است. به خاطر داشته باشید در این نوع مصالح قسمت‌های افقی آن بال و قسمت عمودی آن جان نامیده می‌شود. وظیفه‌ی این بال‌ها مقاومت در برابر هر نوع خمش است، درحالی‌که جان نیروی برشی را که بر روی آن اعمال شده است، جذب می‌کند.

اگر تیرآهن دارای بال‌هایی باشد که در قسمت‌های خارجی آن نازک و در قسمت‌های داخلی ضخیم‌تر باشد، به عنوان تیر I شناخته می‌شود. درحالی‌که اگر بال‌های آن دارای ضخامت ثابت باشد، به عنوان تیر H شناخته می‌شود. اگرچه این دو نوع تیرآهن تقریباً یکسان هستند اما این تفاوت اندک در بال‌ها، کاربردهای اصلی آن‌ها را تا حد زیادی متمایز می‌سازد. در زیر توضیحاتی در ارتباط با کاربردهای این دو نوع پروفیل فولادی بیان شده است.

استفاده از تیرآهن نوع H برای سکو

تفاوت اصلی بین تیرهای H و I در این است که تیرهای H دارای دیواره‌های ضخیم‌تری هستند و بال‌ها در این نوع تیرها باعث می‌شود آن‌ها برای ساخت سکوهای با اندازه‌های مختلف، ایده آل‌ باشند. بال‌های ضخیم‌تر، این تیرآهن را قوی‌تر و قادر به پشتیبانی از مقادیر وزن بیشتری می‌کند. تیرهای H در درجه‌ی اول برای سکوهایی مورداستفاده قرار می‌گیرد که بتوانند بارهای سنگین‌تری را پشتیبانی کنند.

تیر H

 

استفاده از تیرآهن نوع H برای پل

وقتی صحبت از کارهای جاده‌ای از قبیل پل‌های شناور یا پل هوایی می‌کنیم، این کاملاً پذیرفته شده است که این تیر H است که از آن به طور گسترده در این نوع پروژه‌ها استفاده می‌شود. این امر به این دلیل است که پل‌ها به سطح مشخصی از استحکام و دوام احتیاج دارند که به‌جای تیرهای I، در تیرهای H این استحکام و دوام مشهودتر می‌باشد.

استفاده از تیرآهن نوع I برای ساختمان‌های تجاری معمولی

برای مراکز تجاری با رشد کم، استفاده از تیرآهن نوع I توصیه می‌شود. استحکام موجود در آن‌ها برای پشتیبانی چندطبقه کافی است و فضای زیادی را برای ساخت‌و‌سازهای بیشتر باقی می‌گذارد. از آنجایی که تیرآهن می‌تواند دارای هم بال‌های باریک شونده و یا بال‌های گسترده باشد، تنوع بیشتری برای این نوع پروژه‌های ساختمانی فراهم می‌کند.

با این حال، تیرهای H معمولاً برای سازه‌های بزرگ شبیه آسمان‌خراش‌ها یا مجتمع‌های صنعتی غول‌پیکر مورداستفاده قرار می‌گیرد. آن‌ها معمولاً قوی‌تر و دارای دهانه‌های وسیع‌تری هستند و پشتیبانی بیشتری را در سرتاسر منطقه به ارمغان می‌آورند.

تفاوت تیر I و H

 

استفاده از تیرآهن نوع I برای پروژه‌های با وزن سبک

تیر I یک تیر فولادی ایده آل برای مواردی است که نیازی به تحمل بارهای خیلی سنگین نیست. اغلب اوقات از این نوع تیرآهن برای ساختن قاب برای راه‌ واگن‌های برقی، آسانسور و … استفاده می‌شود. این پروژه‌ها به دامنه وسیع‌تر و قوی‌تری که تیرهای نوع H فراهم می‌کند، نیازی ندارند.

استفاده از تیرآهن نوع H برای ساخت کشتی و لنگرگاه

اسکله‌های کنار اقیانوس برای فعالیت به عنوان مرکز لجستیک به یک پی نسبتاً قوی احتیاج دارند. تیرهای H چارچوب سازه‌ای کاملی را برای این نوع سازه‌ها فراهم می‌کند. این نوع پروفیل‌ها تحمل وزن بالا با دامنه وسیع‌تری را دارند.

در مورد کشتی‌های بزرگ باربری که نیاز به مقاومت کافی برای حمل بارهای با وزن بالا در اقیانوس‌ها و دریاها دارند! به دلیل وزنی که این تیرهای H دارند، قادر بوده این بارها را حمل کرده و به یک انتخاب محبوب برای چنین مواردی تبدیل شوند.

استفاده از تیرهای H در ساخت کشتی

تأثیر عرضه و تقاضا بر قیمت تیرآهن

قیمت تیرآهن با تقاضا بالاتر و عرضه پایین‌تر افزایش می‌یابد و زمانی که این دو آیتم برعکس شوند، این قیمت کاهش پیدا می‌کند. با پیش‌بینی میزان عرضه و تقاضا می‌توان قیمت فولاد و به دنبال آن قیمت تیرآهن را پیش‌بینی نمود. تولید فولاد خام چین نیز از دیگر عوامل تأثیرگذار بر افزایش قیمت این نوع مصالح است. شما می‌توانید در سایت https://espadanahan.com قیمت این نوع محصولات را مشاهده نمایید.

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555