ورق مشبک, ضخامت و چگونگی تولید آن

ورق مشبک چیست

ورق مشبک, ضخامت و چگونگی تولید آن

ورق مشبک, ضخامت و چگونگی تولید آن 800 400 سلیمی

به فلزی که سطح آن مسطح تر از آهن، فولاد و هر فلز دیگری باشد ورق فولادی میگویند که برای تولید آن از نورد گرم، شمش فولادی و یا بیلت استفاده میشود.

همانگونه که میدانید ورق فولادی انوع متفاوتی دارد که ورق مشبک (ورق پانچ) نوعی از این ورق ها میباشد که در ادامه قصد داریم به معرفی و انوع این ورق میپردازیم بنابراین با اسپادان آهن همراه باشید.

ورق مشبک چیست؟

ورق مشبک همان ورق پانچ میباشد که برای تولید آن از دستگاه پانچینگ، لیزر یا واترجت انجام میشود. تولید ورق مشبک با به وجود آوردن سوراخ هایی بر روی ورقه های فلزی انجام میشود.

جنس ورقه های به کار رفته در ورق مشبک میتواند از ورق سیاه، ورق روغنی، ورق استیل، ورق گالوانیزه، ورق آلومینیوم در موارد مختلف با توجه به ویژگی ها و کارایی منحصر به فردشان مورد استفاده قرار میگیرد.

ضخامت ورق پانچ

ضخامت ورق پانچ یکی از مهمترین مواردی میباشد که در هنگام خرید ورق ها باید به آن توجه داشت. ضخامت این محصول میتواند از نیم تا ۳۰ میلیمتر متفاوت باشد، این اندازه گیری برحسب میلیمتر میباشد.

سوراخ های ورق مشبک اشکال مختلف و متنوع ایجاد شده و با توجه به نوع کاربردی که دارند از ورق های سوراخ گرد، مربعی، ستاره ای، لوزی و… میتوانید استفاده کنید که رایج ترین نوع این محصول ورق مشبک گرد میباشد که با توجه به درخواست مشتری قابل تولید میباشد.

ورق مورد استفاده برای ساخت ورق مشبک

این محصولات معمولا با استفاده از ورق های مختلفی قابلیت تولید دارند و میتوان از انواع ورق برای تولید این محصول استفاده کرد رایج ترین نوع این محصول به صورت زیر است.

  • ورق مشبک گالوانیزه که از ضخامت ۰.۲۲ تا ۸ میلیمتر در بازار موجود است.
  • ورق مشبک روغنی که از ضخامت ۰.۵۰ تا ۱..۵ میلرمتر در بازار به فروش میرسد.
  • ورق های مشبک سیاه که در ضخامت های بالاتر بعنی در اندازه های ۲ تا ۲۰۰ میلیمتر تولید میشوند.

البته میتوان با استفاده از ورق استیل، کامپوزیت و.. هم این محصول را تولید کرد. 

دومین مسئله ای که در برای خرید این محصول مطرح است، قطر سوراخ های روی ورق است، برای دریافت قیمت ورق سیاه و قیمت ورق گالوانیزه میتوانید با کارشناسان فولاد فیدار تماس بگیرید.

تولید ورق پانچ

برای تولید ورق مشبک در ابتدا باید ورق مورد نظر را در اندازه های مشخصی برش داده و با استفاده از دستگاه پانچ روی آنها حفره هایی که به اصطلاح به آنها پانچ گفته میشود ایجاد کرد که میتوانند در شکل های: دایره، مربع، لوزی و… باشند.

به طور کلی میتوان گفت متداول ترین روش تولید این محصول استفاده از دستگاه پانچ است اما میتوان با استفاده از ماشین های دیگری از جمله: دستگاه cnc، واتر جت و … اشکال هندسی پیچیده تری را نیز ایجاد کرد. 
امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های برش هم پیشرفت های زیادی داشته اند و امروزه میتوان با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار های طراحی پیچیده ای را ایجاد و بر روی ورق ها پیاده سازی کرد.

همچنین میتوان با استفاده از قابلیت های مختلف این دستگاه انواع شکل های دیگری مانند: فرورفتگی ها، برش، پیچ و … را نیز ایجاد کرد همچنین میتوان برای ایجاد طرح های هندسی هم از آنها استفاده کرد. 

کاربردهای ورق پانچ

این ورق ها بسیار پرکاربرد هستند و میتوان از آنها در کاربردهای مختلفی از جمله: معماری، هنر و… نیز استفاده کرد. همچنین میتوان این ورق ها در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار داد. این کاربردها به شرح زیر هستند.

  • ساخت لوازم خانگی
  • استفاده در ایستگاه اتوبوس
  • کاربرد در نیروگاه های برق
  • استفاده در دکل های مخابراتی
  • استفاده برای دیوارهای آسانسور ها
  • جداسازی های خطوط بسته بندی
  • قابل توجه در پروژه های بهداشتی و صنعتی
ورق مشبک
ورق مشبک

پرکاربردترین ورق‌های مشبک موجود در بازار

پرکاربردترین نوع از ورق های پانچ موجود در بازار، ورق مشبک استیل و آجدار میباشد.

ورق پانچ استیل

ورق های استیل کاربرد زیادی دارند چون قابلیت ضد فرسایش دارند و مقاومت بالایی دارند. میزان کروم در ورق ها پانچ استیل حدود ۵ درصد و حداقل کروم ورق های استیل ۱۲ درصد میباشد.

در صنایع مختلفی از جمله گاز، نیروگاه، نفت، آب و هوا از این ورق ها استفاده میشود.

ورق پانچ آجدار

از ورق پانچ آجدار در مکان هایی استفاده میشود که احتمال سرخوردن وجود دارد مانند ورق‌های شیروانی، کف اتومبیل، وانت بار و ساخت دستگاه‌های صنعتی.

ورق پانچ آجدار از نوع ورق های گرم بوده و بیشترین میزان این ورق در کارخانه فولاد مبارکه اصفهان تولید میشود.

علاوه بر ضخامت، طول و عرض ورق‌های مشبک آجدار اندازه سوراخ برش‎ها نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به سوراخ چشمه‌ها، چشمه گفته می‌شود. که واحد اندازه‌گیری چشمه‌ها میلی‌ ‌متر است.

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555