شناخت کامل از لوله های مسی

شناخت کامل از لوله های مسی

شناخت کامل از لوله های مسی 833 375 ادمین

لوله های مسی کاربرد فراوانی دارند که مجموعه ی اسپادان آهن به شرح و معرفی برخی از آن ها در این مقاله می پردازد. در این مقاله می خواهیم از لوله های مسی شناخت بیشتری به دست اوریم پس با ما همراه باشید.

ازجمله کاربرد لوله های مسی می توان به

 • استفاده در سیستم های لوله کشی
 • سیستم های تهویه
 • سیستم های حرارتی

و غیره، اشاره نمود.

دسته‌ بندی لوله های مسی از نظر کاربرد

لوله‌های مسی با توجه به کاربردهای متفاوتی که دارند در ۴ گروه مختلف قرار می‌گیرند که عبارتند از:

 • لوله مسی شاخه ای
 • لوله مسی کلاف
 • لوله مسی کویل
 • لوله مسی مویین
 • لوله مسی شاخه ای

لوله مسی شاخه ای

داخل این نوع لوله‌ها کاملا هم سطح بوده و هیچ گونه آلودگی در آن قابل مشاهده نیست. وجود این خصوصیات سبب گردیده تا این لوله‌ها هدایت الکتریکی بالایی داشته باشند و در برابر خوردگی نیز مقاوم باشند. از جمله کاربردهای این نوع لوله‌های مسی می‌توان به استفاده از آن‌ها در تاسیسات بیمارستان‌ها و تهویه مطبوع اشاره نمود.

 • لوله مسی کلاف

لوله مسی کلاف

لوله‌های مسی در ضخامت‌های متفاوت، قطرهای ۱/۴ اینچ تا ۸/۷ اینچ و طول ۱۵ تا ۵۰ میلی‌متر با توجه به نیاز مشتری تولید می‌شوند. این لوله‌های مسی جنس نرمی دارند همین امر عاملی گردیده تا از آن‌ها در سیستم‌هایی مانند، سیستم‌های لوله کشی، دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی استفاده نمود.

 • لوله مسی کویل

لوله مسی کویل

به این لوله‌ها، LWC نیز می‌گویند و در مبدل‌های حرارتی و دستگاه‌های حرارتی کاربرد دارند. از آنجایی که هدایت حرارتی مس دو برابر آلومینیوم است، در نتیجه راندمان انتقال حرارت بیشتری نشان خواهند داد.

 • لوله مسی مویین

لوله مسی مویین

به این لوله‌ها، Capillary  نیز می‌گویند. چون این لوله‌های مسی قطر بسیار کمی دارند به همین دلیل به آن‌ها لوله مویی می‌گویند. در چیلرها و تبریدها از آن‌ها استفاده می‌نمایند. این لوله بین ورودی اپراتورها و خروجی فیلترها قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید این لوله‌ها در قطرهای بیش‌تر از ۶۴ میلی‌متر تنها به صورت شاخه در بازار موجود می باشد.

دسته‌ بندی لوله های مسی با توجه به نیاز بازار

قیمت لوله مسی در بازار نوساناتی دارد. لوله‌های مسی با توجه به نیازی که بازار دارد در سه دسته قرار می‌گیرند که عبارتند از DLP، TPC و DHP. که در این قسمت هر یک از آن‌ها را به طور مختصر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

لوله مسی TPC: این لوله‌ها به خاطر اینکه جریان الکتریکی را با سرعت خوبی انتقال می‌هند مصارف بالایی دارند.

لوله مسی DLP و DHP: این دو نوع لوله مسی علاوه بر دارا بودن جریان الکتریکی خوب، جوش‌کاری مناسبی نیز دارند همین امر عاملی گردیده تا از آن‌ها در ساخت مبدل‌های حرارتی استفاده نمایند.

دسته‌ بندی لوله های مسی با توجه به ضخامت دیواره‌ ی آن ها

از نظر ضخامت دیواره‌ لوله مسی نیز دسته‌بندی موجود است که به صورت L، K و M موجود می‌باشند. با توجه به ترتیب نوشته شده ضخامت این لوله‌ها کاهش می‌یابد. اما توجه داشته باشید که این سه گروه از لوله‌ها، قطر خارجی یکسانی دارند. برای مثال اگر بخواهند از این لوله‌ها در دستگاه‌های گرمایشی در منازل یا ساختمان‌های کوچک استفاده نمایند از کم ضخامت‌ترین نوع این لوله‌ها یعنی لوله M استفاده می‌کنند زیرا فشار در این نوع از دستگاه‌ها به میزان حداقل موجود می‌باشد. به منظور مصارفی مانند انتقال آب از نوع L این نوع از لوله‌ها استفاده می‌کنند.

 

محدودیت‌های استفاده از لوله‌ مسی

لوله های مسی تنها مقاومت خوبی در برابر اکسیژن محلول در آب دارند، به عبارتی مقاومت کمی در برابر انواع دیگر خوردگی و مواد شیمیایی دارند، تغییرات شیمیایی در دماهای بالای ضدیخ های پایه گلیکول موجب خوردگی لوله های مسی می گردد. از سوی دیگر این نوع خوردگی، در هنگام تابش شدید در سیستم های خورشیدی اتفاق می افتد. بنابراین نباید از این لوله‌ها در دستگاه‌های خورشیدی استفاده نمود. به عبارتی می‌توان گفت اگر سولفید هیدروژن چگالی بالایی داشته باشد، لوله‌های مسی آسیب می‌بینند.

لوله مسی: مزیت

تاکنون انواع دسته‌بندی‌های مختلف لوله مسی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم اکنون می‌توانیم مزایای این لوله را به صورت یک جمع‌بندی بیان نماییم. ۱- مناسب برای محیط زیست ۲- قالب ساده ۳- هزینه‌ی تولید پایین ۴- پخش دما به صورت یکنواخت در بدنه‌ی لوله ۵- قابلیت انتقال بالای حرارت

نتیجه گیری

در این مقاله آموختیم که می توان برای کاربرد لوله های مسی: به شاخه ای، کلاف، کویل، مویین اشاره نمود. دسته بندی لوله های مسی با توجه به نیاز بازار به سه دسته ی DLP، TPC و DHP و از نظر ضخامت دیواره به سه صورت L، K و M موجود می‌باشند. با توجه به کاربرد مختلف هرکدام از لوله مسی بسته به نیازتون خریداری فرمایید.

جهت اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت لوله های فولادی با کارشناسان فروش اسپادان آهن تماس حاصل نمایید.

Masterfully Handcrafted for Awesomeness

WE DO MOVE

YOUR WORLD

Greatives – Design, Marketing, Sales

Working Hours : 09:00 – 19:00
Address : 44 Oxford Street, London, UK 22004
Phone : +380 22 333 555